سفارش تبلیغ
صبا

فرهود

آیین قضاوت کیفری چیه؟

آیین قضاوت کیفری چیه؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 • اعاده قضاوت چیه و در چه شرایطی امکان پذیره؟
 •  

 • دستور موقت یا قضاوت فوری چیه و چه ویژگیایی داره؟
 •  

 • دادستان کیست و چه وظایفی برعهده داره؟

 

قوانین ماهوی و شکلی و فرق اونا

 

1. قوانین ماهوی

 

چیزی که در قوانین ماهوی تصویب و تعریف می شه، چیستی پدیده های حقوقیه. یعنی، در قوانین ماهوی یک امر حقوقی، از زوایای مختلف تعریف می شه تا معنی واحدی از اون در جامعه وجود داشته باشه. با وجود تعریف واحد از پدیده های حقوقی و کیفری، تشتتِ حاصل از برداشتای متفاوت از بین خواهد رفت و به کار بردن هر واژه، تنها معنی قانونی رو به ذهن متبادر می کنن.

 

ازجمله قوانین ماهوی که قانون گذاران واسه تصویب و اجرای اون حساسیت ویژه ای نشون میدن، قانون مجازات هر کشوره. قانون مجازات اسلامی در جمهوری اسلامی ایران، چیستی هر بزه و معنی دقیق اون، نتیجه احتمالی از بزه و بعضی وقتا روشای ارتکاب اونو توضیح می ده؛ به طور مثال؛ در این قانون واسه تعریف چیستی جرم محاربه اومده که با کشیدن اسلحه واقع می شه و نتیجه اون سلب امنیت عمومیه. بعضی وقتا در این قانون واسه تعریف معنی بزه، به شرایط زمانی و مکانی بزه هم توجه می شه. مثلا سرقت حدی که باعث قطع عضوه، باید در زمانی واقع شه که قحطی در جامعه گسترده نباشه.

 

با این تعاریف، قانون گذار معنی واحدی از هر جرم رو مشخص می کنه تا قضات و همه مردم بدونن که چه رفتاری، در چه شرایطی جرمه و تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

 

 

2. قوانین شکلی

 

بیشتر قوانین شکلی به بررسی روند رسیدگی به امور و وظایف دادگاها و دستگاه قضایی و سازمانای دولتی می پردازند. ازجمله ی این قوانین، آیینای رسیدگی و قوانین ثبتی هستن. قانونای آیین قضاوت مدنی و کیفری روند رسیدگی به پروندهای حقوقی و کیفری رو در تموم مراحل، از مرحله ابتدایی تا ختم رسیدگی بررسی نشون میده و وظایف دستگاه قضایی و اصول و مقررات مربوطه رو توضیح میدن. قوانین ثبتی هم مراحل ثبت و ضبط اسناد، املاک و سجل احوال رو در ادارات ثبت توضیح میدن.

 

قوانین شکلی و ماهوی علاوه بر موارد نامبرده، فرق دیگری هم دارن. قوانین شکلی پس از تصویب، بر رسیدگیایی که پیش از تصویب اونا شروع شدن مو?ثرند. فرضاً اگه متهمی قبل از تصویب قانون آیین قضاوت کیفری جدید در سال 94 به اتهام جرمی تعقیب شده باشه، مقررات قانون جدید در مورد پرونده ی کیفری اون مو?ثر هستش.

 

 

 

 

 

 

   

 

قوانین ماهوی کیفری مثل جرم انگاشتن رفتاری خاص، بر رفتارهایی که قبل از تصویب و اجرای اون قانون انجام شدن تا?ثیر ندارن؛ یعنی اگه شخصی در سال 1390 انجام دهنده رفتاری شه و اون رفتار با تصویب قانونی در سال 1392 جرم تلقی شه، انجام دهنده به دلیل اون رفتار تعقیب نخواهد شد. از این قانون ی مهم به عنوان «قانون ی عطف به ماسبق نشدن قوانین ماهوی» یاد می شه. این در قوانین شکلی به طورعکس صورت میگیره. یعنی قوانین شکلی عطف به ماسبق می شن، چون باور بر اینه که قوانین شکلی بیشتر به نفع متهم هستن.

 

معنی قانون آیین قضاوت کیفری

 

 

قانون آیین قضاوت کیفری در تقسیم بندی قوانین در گروه قوانین شکلی قرار میگیره؛ قانونی که به بررسی روند پیگیری و تعقیب پروندهای کیفری می پردازد. شاید قانون آیین قضاوت کیفری جزء معدود قوانینی باشه که در متن اون، خود قانون تعریف شده. این قانون مقررات تموم مراحل تعقیب کیفری رو تعیین می کنه. تعقیب کیفری شامل مراحل کشف جرم، تعقیب متهم، تحقیقات مقدماتی، واسطه گری، ایجاد صلح بین دو طرف، تعیین نحوه ی رسیدگی، ارسال رأی، طرق اعتراض به آراء و اجرای آراءه. علاوه بر اینکه قانون آیین قضاوت کیفری مقررات مراحل مختلف قضاوت کیفری رو مشخص می کنه، وظایف مقامات و افرادی رو که در این مراحل دخالت دارن هم به روشنی تعیین کرده.

 

گرچه قانون آیین قضاوت کیفری مراحل تعقیب کیفری رو مشخص کرده و قوانین اونو مشخص می کنه، اما باید در هر حالتی حقوق متهم، جامعه و بزه دیده رو رعایت کنه؛ یعنی قوانین آیین قضاوت کیفری طبق اصل بیزاری شهروندان از اصول اساسی قانون اساسیه. دیگر اینکه بزه دیده هم به عنوان قربونی و متضرر از جرم مورد حمایت این قانونه.

 

قانون آیین قضاوت کیفریِ ایران، در آخرین تغییرات خود در سال 1394، با اصلاحاتی تصویب و به اجرا گذاشته شد. احترام به حقوق متهم و توجه به آزادیای فردی و حریم شخصی شهروندان نکات ویژه ای هستن که در این قانون به اون پرداخته شده. باخبر شدن از مقررات این قانون باعث اجرای هرچه بهتر اون میشه.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


16000تومان

 

 

 

 


آیین و خوراکیای شب یلدا

آیین و خوراکیای شب یلدا

 

 

آیین شب یلدا یا شب چله یکی از رسوم و جشنای دیرین ایرانیه. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال اون بلندتر شدن طول روزها در نیم کره ی شمالی کره زمین گرامی داشته می شه. گرچه برخلاف چیزی که در کودکی فکر می کردیم، این بلندترین بودن به دلیل فرقی یکی دو دقیقه ایه، اما از شکوه و ابهت این شب در نظرمون کم کرده نشده. ایرونیا در این شب سعی می کنن در کنار بزرگ ترها باشن، خوراکیا و رو نوش جون کنن، فال حافظ بگیرن و خلاصه با یادآوری اینکه «پایان شب سیه، سپیده» اوقات شادی رو سپری کنن.

 

 

 

 

 

در این شب که غذاهای رنگارنگ و خوراکیای خوش مزه دهن مون رو آب میندازه، دور هم جمع می شیم و حافظ یا شاهنامه می خونیم. در زمانای قدیم بزرگ ترهای فامیل واسه بقیه داستان می گفتن. امروز هم ما سعی می کنیم دورِهم در کنار بابابزرگ و مادربزرگ هامون جمع بشیم و این سنت دیرین رو زنده نگه داریم.

 

خوراکیای شب یلدا

 

اگه شکمو هستین با اون رنگ و مزه شون هوش از سرتون می برن! تلألؤ سرخ و نورانی دانه های انار با گل پر، شیرینیای جورواجور، آجیل شور و شیرین با بادامای نشکسته اش، انواع لواشک و آلبالوی خشک واسه یک مهمانی تموم عیار کافیه. اما در اینجور شبی حیفه خودتون رو با این خوراکیا سیر کنین؛ شام شب یلدا رو از نباید از دست داد.

 

غذاهایی مثل «منظم پلو»، «مرغ ناردون»، «فسنجون» و انواع غذاهای محلی شهرهای مختلف ایران در این شب کلی خواهان داره. اگه با طرز تهیه ی این غذاها آشنایی ندارین می تونین از گشت و گذار در فضای وب اونو یاد بگیرین اگه هم که وقت و حوصله ی این کار رو ندارین یا می ترسین غذای خوبی از کار در نیاد می تونین این غذاها رو سفارش بدین. واسه داشتن سفره ای خوش رنگ ولعاب، خوش عطر و خوش مزه مانعی وجود نداره. علاوه بر غذا، می تونین انواع کیکا و دسرها با طعم و تزئینات میوه های مخصوص شب یلدا مثل انار و هندوانه رو هم به سفره تون اضافه کنین.

 

درسایت مامان پز می تونین انواع این غذاها و دسرهای خوشمزه رو از دستپخت کدبانوهای باسلیقه آنلاین سفارش بدین:

 

مشاهده غذاهای ویژه یلدای مامان پز

 

سرگرمیای شب یلدا

 

 

1. شعر و داستان

 

 

شب یلدا همه اش به خوردن نمیگذره! در کنار کلنجار رفتن با گردو و گردوشکن می تونین دسته جمعی شاهنامه بخونین. شاهنامه بخونین و به خودتون یادآوری کنین سختیا و خوشیای زندگی گذرا هستن، فردا هم روز دیگریه:

 

 

 

 

 

 

   

 

اینجور بود تا بود گردان سپهر گهی پر ز درد و گهی پر ز مهر

 

تو گر باهشی مشمر اونو به دوست کجا برسه بدردت پوست!

 

شب اورمزد اومد و ماه دی ز گفتن بیاسای و بردار می

 

دیوان حافظ و فال هاش هم که پای ثابت بیشتر مراسم سنتی ایرونی هاست. لذت عجیبی داره وقتی بزرگ خونواده واسه همه فال میگیره، دیوان رو باز می کنه، چند بیتی از غزل رو می خونه و شما از سر شیطنت، فقط منتظر شنیدن معنای اون هستین تا ببینین حافظ چه خوابی واسه دخترعمه تون دیده!!

 

2. بازی

 

 

این روزها با وجود زندگیای پرمشغله درحالی که روزها مثل برق و باد میگذرن، این دور هم جمع شدنای بعضی وقتا وبی بعضی وقتا غنیمته. از این فرصت استفاده کنین، با هم گپ بزنین، از احوال اقوام دور و نزدیک باخبر شید. بازیای دسته جمعی هم ایده ی خوبی واسه خوش گذرانی و خاطره سازی هستن!

 

همه ما خاطرات خوبی از بازیای دروان کودکی مون داریم. دورهمیایی مثل شب یلدا فرصت خوبیه که کوچیک و بزرگ در کنار هم از این بازیا لذت ببریم. اسم وفامیل به همراه تقلای همیشگی مون واسه اثبات اینکه بادمجان پلاستیکی، شیءه (خدا می دونه چرا ننوشتیم «بیل»!) و پانتومیم با اون ادا و اطوارهای بعضی وقتا خنده دار و جوابای خنده دارترش بازیای دل نشینی هستن. اگه هم می خواید کمی بار فرهنگی ماجرا رو بیشتر کنین می تونین درحال میل کردن کیک انار، مشاعره رو امتحان کنین؛ حتی اگه دامنه ی اشعار بالاتر از «اومدم در خونه تون، خونه نبودی …» هم نرود، دست کم به تقویت حافظه تون کمک می کنه!

 

علاوه بر اینا می تونین بازیای امروزی تری رو هم امتحان کنین؛ بازیایی که بیشتر کارتی هستن، هم با شوخی و خنده و هم با خلاقیت همراه هستن و زمان خوشحال و مفرحی رو واسه تون میسازن. «پی شوم» و «استوژیت» نمونه هایی از این بازیا هستن.

 

شب یلدای ویژه واسه تازه عروس ودامادها

 

 

در کنار همه اینا داستان شب یلدا واسه زوجای تازه نامزدکرده کمی فرق می کنه. طبق رسوم قدیمی ما ایرونیا، در این بلندترین شب سال خونوادهایی که تازه وصلت کردن، دور هم جمع می شن و کمی متفاوت تر جشن می گیرن.

 

در این شب خونواده ی داماد واسه خونواده عروس پیشکش می فرستد، حتی در بعضی اقوام خونواده ی عروس هم این کار رو واسه خونواده ی داماد می کنه. گرچه این روزها آسون گرفتن و دوری از تجملات پسند کرده تره اما حفظ این آداب و رسوم قدیمی هم ارزش ویژه ای داره. درعین حال احترام به این رسوم حتما نباید با صرف هزینه های زیاد همراه باشه. با سفره آرایی قشنگ، میوه های تزئین شده در کنار آجیل و خشکبار در سینیای سنتی (طَبق) پیشکش ارزشمندیه که خیلی هم پرخرج نیس. به ویژه اگه شامل غذاهایی باشه که در روزهای عادی کمتر پیش میاد اونا رو بخورین.

 

کافیه کمی سلیقه به خرج بدین، یکی دو غذای خوش مزه و خوش رنگ ولعاب بپزید و اونا رو درکنار میوه ها و خوراکیا شب یلدا به شکلی قشنگ و دهن باز کن بیارایید. البته آقا داماد شاید باید از خانومای خونواده کمک بگیره. اگه هم وقتش رو ندارین یا از عهده اش برنمی آیید، این روزها کسب وکارهای مختلفی در این مورد به کمک تون بین. جای هیچ نگرانی نیس! چیزی مانع شما و یک شب یلدای به یادماندنی نخواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 


آیین زندگی \

آیین زندگی "

آیین زندگی “

 

 

 

 

 

 

 

1?به دنبال علایقتان باشین

 

همه قرار نیس در یک کشور دکتر شن.یک کشور موفق نیاز به مشاغل مختلفی داره که بهترین افراد در اون حرفه مشغول کار باشن نه سرخورده ترین شون.وقتی شهامت این رو داشتین تا در بزرگسالی کارایی رو انجام بدین که به اونا علاقه دارین نه کارایی که از شما توقع دارن اون وقت در بیشتر مواقع موفق و خوشحال خواهید بود.

 

2?به فکرایی که بقیه راجب شما می کنن اهمیت ندین

 

بزرگترین اشتباهات آدم در زندگی از جایی شروع می شه که می خواد سعی کنه همه رو از خودش راضی نگه داره.

 

تنها به هدف تون و باوری که بهش باور دارین فکر کنین.نگذارید ترس از فکرا و قضاوتای منفی بقیه از شما باعث شه از هدف خودتون دست بکشین.تنها روی کارتون تمرکز کنین و حرفای منفی بقیه راجب شما برایتون بی اهمیت باشه.

 

3?عشق بورزید

 

همیشه افسوس آدمایی که بعد از مرگ عزیزانشان از اینکه تا زنده بودن عشق و علاقه شون رو به اون نگفته ان رو دیده اید.یاد بگیرین به بقیه عشق بورزید.جنبه های مثبت اخلاقی هرکی رو ببینین تا جنبه های منفی اون و به خاطر کارهای هر چند کوچیکی که بقیه واسه شما می کنن سپاسگذاری کنین.

 

4?برنامه ریزی

 

هیچی مثل یک برنامه ریزی منظم و دقیق باعث نمی شه که یاد بگیرین از زمانای مرده در طول روزتون استفاده کنین.برنامه ریزی خوب به شما یاد میده که در طول روز چقدر می تونین کارهای مفید انجام بدین و جلوی کارهای بیهوده رو بگیرین و همین طور باعث می شه که ارزش زمان و عمر رو بدونین و درک کنین که چرا وقت طلاست.

 

5?ضعفای خود رو بشناسید

 

هیچ انسانی بهتر از خودش نقطه ضعفای خود رو نمی شناسه.واسه رسیدن به یک آدم کامل باید نقطه ضعفای خود رو بشناسید و روی اونا کار کنین تا کم کم از بین برن.ضعفای خود رو از بین ببرین تا قبل اینکه بقیه اونا رو بشناسن و به عنوان اسلحه ایی علیه خودتون از اون استفاده کنن.

 

6?خوشبختی برابر پول توی جیب شما نیس

 

کسی منکر اینکه پول به خوشبختی کمک می کنه نیس ولی ضامن خوشبختی هم نیس.خوشبختی از درون هر کسی سرچشمه میگیره.